Collectieve festiviteiten in 2026
Op grond van de APV kan de gemeente Delft een aantal dagen aanwijzen voor zogenaamde collectieve festiviteiten.
De aanwijzing betekent dat er meer geluid gemaakt mag worden gemaakt dan normaal is toegestaan door inrichtingen (in de praktijk meestal horecabedrijven). Net zoals dat het geval is bij een incidentele festiviteit en ook bij een evenement. De aanwijzing is vooral relevant voor bedrijven die binnen versterkte muziek willen laten horen en niet goed geïsoleerd zijn ten opzichte van de omliggende panden (wat geldt bij een aanzienlijk deel van de horecabedrijven in de binnenstad, waar vaak ook mensen boven en naast wonen) en ook voor bedrijven die op het terras versterkte muziek willen laten horen.
Collectieve festiviteiten moeten 4 weken voor het betreffende kalenderjaar worden aangewezen. In Delft vindt de aanwijzing van deze festiviteiten plaats op voorspraak van KHN afdeling Delft door de burgemeester. Voor 2026 zijn de volgende festiviteiten aangewezen:
- Blues Festival vrijdag 27 en zaterdag 28 februari 2026
- Koningsnacht zondag 26 april 2026
- Bevrijdingsdag dinsdag 5 mei 2026
- Popronde donderdag 5 november 2026
- Lichtjesavond dinsdag 8 december 2026
Met de vast aangewezen oudejaarsavond maakt dat 7 dagen collectieve festiviteiten.
Tijdens de festiviteit is extra geluidsbelasting toegestaan door bijvoorbeeld het optreden van band. Dit moet wel plaatsvinden binnen de ruimte van de inrichting (dat is binnen of op het terras). Een podium buiten het terras of een uitbreiding van het terras is niet toegestaan. Dan moet een evenementenvergunning worden aangevraagd.
Een collectieve festiviteit mag niet langer duren dan tot 0:30 uur (behalve op Oudejaarsavond, dan tot 2:00 uur).
Er gelden strengere geluidseisen dan bij een in incidentele festiviteit of bij veel evenementen. Bij een collectieve festiviteit mag tijdelijk 15dB meer geluid worden gemaakt dan normaal mag. De normen uit het voormalige Activiteitenbesluit worden gevolgd. Deze houden rekening met de avond en de nacht. Dat betekent dat muziek na 19 uur zachter moet, en na 23 uur nog zachter. Het geluid mag maximaal bedragen:
- Tot 19 uur: 65dB(A); tot 23 uur: 60dB(A) en na 23 uur 55dB(A) op de gevel van geluidsgevoelige gebouwen (= woningen)
- Binnen in geluidsgevoelige ruimten (=slaapkamer) van deze gebouwen zijn de maximale waarden tot 19 uur: 50dB(A); tot 23 uur: 45dB(A) en na 23 uur 40dB(A)
Dat maakt de regeling in het algemeen ongeschikt voor bedrijven die ’s-avonds of ’s-nachts in de dichtbevolkte binnenstad een band buiten willen laten optreden, want die geluidsniveaus liggen veel hoger. Maar wel om binnen een bandje te laten spelen, in ruimtes waar geen mensen boven of naast wonen of waarbij de muren en vloeren goed geïsoleerd zijn.
